Ameliyatsız Varis Tedavisinin Avantajları

 

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Günümüzde ameliyatsız varis tedavisi kolay, güvenilir ve etkin tedavi yöntemleridir. Ameliyatsız tedavide prensip, varise sebep olan kaynak damar içerisine lazer, radyofrekans, yapıştırıcı madde …vb uygulamalar ile damar boylu boyunca kapatılmakta zaman içerisinde yavaş yavaş kaybolmaktadır.

Varislere sebep olan kaynak damarın yani ana yüzeyel toplardamarın kapatılmasının ardından, görünen yüzeyel varis damarlarını da ortadan kaldırmak üzere sklerozan madde varis içerisine enjekte edilir.  Sklerozan madde damarları kimyasal yolla zedeleyerek damarın kapanmasını sağlar.  Bu işleme skleroterapi denmektedir.

 

Damar içi lazer uygulaması ile varis tedavisi dünyada ilk kez 1998 yılında uygulanmış 2001 dünya sağlık örgütü onayı alarak tüm dünyada yaygın olarak kullanıma girmiştir. Tedavi etkinliği, güvenilirliği ve başarısı açısından ameliyatın yerini almış durumdadır.


Lazerle varis tedavisi lokal anestezi altında yapılan bir işlem olup, ameliyathane koşulları gerektirmez. Lokal anestezi ile yapılması nedeniyle hasta aynı gün tedavi sonrası yürüyerek evine gidebilir, yatak istirahati gerekmez. Ertesi gün itibariyle günlük işlere dönülebilir.


Lazer ile tedavi edilen damarda tekrar varis oluşma ihtimali yok denecek kadar azdır, klasik ameliyatla karşılaştırıldığında belirgin üstünlüğü bulunmaktadır. Büyük ve Orta boy varisler skleroterapi ile ortadan kaldırılır, eğer irtibatlı kılcal varisler mevcutsa bu bölgelere yönelik tedavinin devamında yüzeyel lazer veya RF uygulaması yapılır.

 

Ameliyatsız Varis Tedavisinin Avantajları

Öncelikle ameliyatsız lazer veya radyofrekans uygulaması ile varis tedavileri etkinlik ve güvenlikleri kanıtlanmış tedavi yöntemleridir.


Klasik ameliyatlı varis tedavisi; genel anestezi veya epidural anestezi(belden uyuşturma) ile yapılır, kesi ve dikiş yapılması yara izi bırakır, tedavi sonrası iyileşme süresi daha uzundur. Ameliyat sonrasında ağrı ve morarma, tromboflebit oluşumu veya sinir hasarı oranları daha yüksektir.


Modern varis tedavisinde işlem günübirliktir, hasta ertesi gün, hatta aynı gün bile normal aktivitesine geri döner. Dikiş ve kesi olmaması nedeniyle iz kalmaz.


Tedavi sonrasında varislerin tekrarlama olasılığının ameliyatsız yöntemlerle çok daha az olduğu bilimsel yayınlarla ortaya konmuştur.


İşlemler tümüyle ultrason eşliğinde yapıldığından gözle görülmeyen derin varislere de müdahale edilir.

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!