Karaciğer Biyopsisi

Karaciğer dokusundan veya karaciğerden tümörden kesin tanı koyma amaçlı alınan perkütan (deriden yapılan kapalı biyopsi) kalın iğne biyopsisidir. Genellikle ultrason eşliğinde bazen de tomografi eşliğinde yapılan kalın iğne biyopsisidir.

 

KARACİĞER BİYOPSİSİ GEREKLİ MİDİR?

-Karaciğer tümörlerinin kesin tanısını koymak ve tedavisini planlamak için yapılır.
-Hepatit B ve C hastalığında, hastalığın durumu, nasıl seyretttiği ve virüse yönelik tedavi planlamak için karaciğer dokusundan kalın iğne biyopsisi yapılmaktadır.

 

HER HASTAYA BİYOPSİ YAPILIR MI?
Hayır. Klinik ve laboratuar birlikte radyolojik değerlendirmeler sonucunda biyopsi gereği ortaya çıkmış hastalara yapılır.

 

KARACİĞER BİYOPSİ ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER
Bazı kan tahlillerine bakılarak hastaların kanama ile ilgili olabilecek sorunları var mı, araştırlır. Son bir ay yapılmış tahliller varsa yeni tahlil yapmaya gerek olmayabilir. Kullanılan kan sulandırıcı ilaçları varsa (cumadin, cleaxane, heparin gibi) uygun bir şekilde kesilir. Hastanın ultrason ve tomografilerine bakılarak biyopsi yapılacak karaciğer dokusu veya kitlesi değerlendirilir, ona göre planlama yapılır.


Hastalardan biyopsi işleminden önce en az 6 saat aç kalması istenir. Sürekli kullanılan bir ilaç varsa az bir su ile alması istenir.

 

KARACİĞER BİYOPSİSİ GÜVENLİ MİDİR?

Tüm işlem aşamaları görüntüleme (ultrason veya tomografi) eşliğinde olduğundan son derece güvenlidir. Ancak bilinmesi gereken her iğne biyopsisinde seyrekte olsa bazı riskler mevcuttur. Görüntüleme ile karaciğer dokusunun veya kitlesinin uygun yeri seçilerek işlem sırasında görerek yapılır, damar veya başka dokuların zarar görmesinin önüne geçilmiş olur.

 

İŞLEM AĞRILI MIDIR?
Tüm biyopsi işlemlerinde olduğu gibi iğnenin giriş yeri lokal anestezi ile uyuşturulur, iğnenin girişi hissedilmez. Korku ve endişe için damardan rahatlatıcı ilaçlar verilerek ağrısız ve konforlu geçmesi sağlanmış olur.

 

İŞLEM NASIL YAPILIR?

Hasta işlem için alındıktan sonra biyopsi yapılacak bölge bir kez daha değerlendirilir. O bölgeye yönelik tam sterilizasyon için hazırlık yapılır. Lokal anestezi uygulandıktan sonra işleme geçilir. Deride 1-2 mm çapında bir delik açılarak ultrason veya tomografi eşliğinde biyopsi işlemi tamamlanır.


İşlem süresi 15 dakika sürmekle birlikte deri uyuşturulduktan sonra 3-4 dakikadan kısa sürede işlem bitmektedir. İşlemden sonra hasta 4-5 saat yatakta dinlendirilir. Ardından son bir kez kanama kontrolü için ultrasonla inceleme yapılır, hasta evine gönderilir.

 

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?
İşlemden sonraki 24 saat ağır işlerden kaçının.
İşlemden 2 saat sonra sıvı içecekler, 4 saat sonra her türlü yiyecek alınabilir.
İşlem yerinde ağrı varsa herhangi bir ağrı kesici kullanılabilir.

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!