RF (RadyoFrekans) Ablasyon

RF Ablasyon tedavisi nedir?
Radyofrekans tedavisi tümörün içerisine tedaviye özel bir iğne yerleştirip radyofrekans enerjisi kullanarak o tümörün yok edilmesi işlemidir. İşlem uygulama olarak biopsi işlemi işlemine benzer şekilde yapılır; tümörün olduğu bölgede lokal anestezi yapıldıktan sonra ciltte 1-3 mm lik delikten işleme özel iğne yerleştirilip tümör yakılarak ortadan kaldırılır.

 

Neden RF Ablasyonu yaparız?
Bazı tümörlerin ameliyatsız tedavisine imkan sağlar. Ultrason, tomografi gibi görüntüleme eşliğinde özel iğnelerle tümör radyofrekans enerjisi ile yakılarak tedavi edilir. Yapılan birçok çalışmada ideal olarak yapılırsa cerrahi operasyon gibi tümörü yok ettiği ispatlanmıştır. Farklı olarak RF ablasyon tedavisi lokal anestezi ile bir iğne deliğinden tedavi yapılmakta ve hasta genellikle aynı gün evine gidebilmektedir. Tümörde nüksetme olursa defalarca tekrarlanabilmektedir.

 

Hangi tümörlerde etkin olarak kullanılır?
En sık karaciğer tümörlerinde kullanılır. Bunun dışında 5 cm yi geçmeyen böbrek, akciğer, ve kemik gibi birçok tümörde kullanılabilir.

 

Tümörü nasıl yok eder?
RadyofrekansenerjisiRF’e özel bir iğne ile tümör içerisinde iyonik titreşimler yoluyla ısı ortaya çıkararak tümörü yakarak ortadan kaldırır. Tümör içerisinde 60-120 derece ısı seviyelerine ulaşarak bunu yapar. Karaciğer tümörü 3cm den küçükse tümörün %90’dan fazlasını yakar. 3-5 cm arası tümörlerde bu oran %70 düzeylerine düşer. Tümör boyutu 5 cm’nin üstüne çıktığında etkinliği belirgin azalır. Bu durumda ek tedavi yöntemleriyle birlikte tümörü küçültmek için kullanılabilir.

 

RF Ablasyon tedavisi nasıl yapılır?
Radyofrekansablasyon tedavisi kararı vermek için öncellikle hastanın ultrason, tomografi, MR ve PET-BT gibi filmleri incelenir. Tedavi yapılacak tümörün sayısı, büyüklüğü ve yerleşimleri değerlendirilerek uygunluk açısından tüm parametreler göz geçirilir.


İşlemler körlemesine yapılmaz ultrason veya tomografi eşliğinde yapılır. Hastalara damardan ağrı kesici ilaçlar veya gerektiğinde sakinleştici ilaçlar verilerek sedasyon sağlanır. Tümörün ortasına yerleştirilen özel iğnelerle tümör yakılarak ortadan kaldırılır. Genellikle hastalar aynı gün taburcu edilirler.

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!