Tiroid Biyopsisi

Tiroid ince aspirasyon biyopsi nodülleri olan guatr hastalarına yapılır. Bu nodüllerin çoğu iyi huyludur. Ultrason incelemesinde kuşkulu kalınan durumlarda biyopsi yapmak gerekebilir. Ultrason eşliğinde tiroid bezindeki nodül veya nodüllerden ince bir iğne yardımıyla hücre alınmasına tiroid ince aspirasyon biyopsisi denmektedir.

 

TİROİD BİYOPSİSİ GEREKLİ MİDİR?

Eğer ultrason incelemesinde kanser şüphesi mevcut ise biyopsi yapılmaktadır. işlemin risklerini en aza indirmek için mutlaka tiroide yönelik kan tahlilleri yapılmalıdır.

 

TİROİD BİYOPSİSİ GÜVENLİ MİDİR?

Tüm işlem aşamaları görüntüleme (ultrason) eşliğinde olduğundan son derece güvenli ve kolay bir işlemdir. Ultrason ile kuşkulu nodüller tek tek incelenerek ince bir iğne bu nodüllere girilerek hücre örneklemesi yapılır. İyi veya kötü huylu olup olmadığı ortaya konur.

 

İŞLEM AĞRILI MIDIR?
Tüm biyopsi işlemlerinde olduğu gibi iğnenin giriş yeri lokal anestezi ile uyuşturulur, iğnenin girişi hissedilmez.İğneden korkan insanlar için damardan rahatlatıcı ilaçlar verilebilir.

 

İŞLEM NASIL YAPILIR?

Hasta işlem için alındıktan sonra biyopsi yapılacak bölge bir kez daha değerlendirilir. Lokal anestezi uygulandıktan sonra işleme geçilir. İnce bir iğne ile nodüllere girilerek hücre örneklemesi yapılır. Toplam İşlem süresi 5 dakikayı geçmez.

 

BİYOPSİ SONRASI İSTENMEYEN DURUMLAR
Tiroid ince iğne biyopsi işleminde istenmeyen durumlar doğru teknik yaklaşımla ve ehil ellerde çok nadirdir. İstenmeyen sonuçlar arasında kanama, enfeksiyon gibi durumlar gelişebilir.


DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?
Tiroid ince iğne biyopsilerinden sonra herhangi bir kısıtlama yoktur. Hastalar normal günlük hayatlarına döner.

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!