Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisler bazı insanlarda şikayet oluşturmazken bazı insanlarda hayat konforunu bozan şikayetlere yol açabilir. Her varis yakınma oluşturmaz. Bazı insanlarda İlerlemiş varisi olup yakınma oluşturmayabileceği gibi bazı insanlarda kılcal veya retiukuler varisi olamsına rağmen yoğun şikayetlere neden olabilir.

Varis belirtileri:
Ağrı, En sık rastlanan yakınmadır. Genelde dizaltını etkileyen ağrı oluşturur. Ağrı bir bir noktada olmayıp tüm bacağı etkiler. bacak kaslarını çalıştıran egzersizlerle ve varis çorabı ile ağrı azalır.

Ayak şişliği, Özellikle ayak bileği bölgesinde genel bir şişlik oluşur. 

Yorgunluk, uzun süre ayakta kalındığında normal insanlardan daha fazla yorgunluk olur.

Yanma ya da sıcaklık hissi, özellikle ayak tabanında ve dizaltında belirgindir. sıcak havalarda damarlar daha genilediğinden yazın yanma hissi daha fazladır.kış aylarında ve ayakları soğuk suya tutmak şikayetleri azaltır.

Kramp özellikle geceleri yatınca görülür

Uyuşma, Özellikle ayak parmaklarında olur.

Kaşıntı varis olan bölgelerde görülür.

Hangi bacak şikayetleri varise aittir?
Şikayetler yürümekle azalır, uzun süre ayakta kalmakla artar.
Yakınmalar sıklıkla bacağın diz altı kısmında belirgindir.
şikayetler günün ilerleyen saatlerinde daha fazladır.
Akşam bacakları yükseltme ihtiyacı olur ve bu pozisyonda ayaklar rahatlar.
Varis çorabı kısmi rahatlama sağlar..  
Sıcak havalarda şikayetler artar soğuk havalarda azalır. 
Genç insanlarda, özellikle genç bayanlarda dıştan varis görünmese bile bu yakınmalar olabilir.  Ayakta yapılacak bir renkli (Doppler) ultrason incelemesi bacaklardaki toplardamar sorunu varlığını ortaya çıkaracaktır.

 

Varis damarlarında pıhtılaşma olur mu?
Varisler büyük ve çok kıvrıntılı olduğunda kan devinimi bozulabilir ve bölgesel pıhtılaşma olabilir. Varis pıhtılaştığı zaman o bölgede daha önce yumuşak olan damar sertleşir, deri üzerinde kızarma olabilir. çok ağrılı ve hassastır. bu pıhtılaşma herhangi bir yere sıçramaz, akciğere atar diye endişe yaratır. Bu konuda endişe duymaya gerek yoktur. variste pıhtılaşma olursa genellikle sadece o bölgede kalır. İlerlemesi son derece seyrektir. İlerlerse ana yüzeyel toplardamara (safen) varisin döküldüğü damara ilerler. Tüm bunlardan sonra akciğere atması son derece zordur ve çok seyrek görülür. Ancak varis damarlarında pıhtılaşma olursa doktora gitmemiz ve tekrarlanmaması için varisleri tedavi ettirmemiz gerekir.  


Varis ayak yarası yapar mı?
Varis çok ilerlerse ayak bileğinin heme üstünde iç kısmında renk değişiklikleri, deride incelme, kılların dökülmesine neden olabilir. Bundan sonra daha da ilerlerse ayak yarası oluşturabilir. Bu yaralar genellikle çok uzun süre ve tedavi ile iyileşmez. Varisin tedavi edilmesi ile günbegün iyileşir. Bu son derece kolay ve çok etkili bir yöntemdir..

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!