Varis Nasıl Oluşur?


Varis oluşumu genel olarak toplardamarlardaki kapakların iyi çalışmamasıdır. Yani toplardamarda kapak yetmezliği ya da yetersizliği oluşmasıdır.


Varisler, venöz yetmezlik sonucu gelişen bir toplardamar hastalığıdır. Kanın kalbe geri dönüşünü sağlayan toplardamarların içerisinde kanın göllenmesi sonucu varisler ortaya çıkar. Normalde taplardamarlar içerisinde kalbe doğru tek yönlü çalışan kapakçıklar bulunur. Venöz yetmezlik geliştiğinde kapakçıklar zayıflayıp tam kapanmaz hale gelir, kalbe doğru akan kandan bacaklara doğru geriye kaçış olur. Kapakçıkları fonksiyonlarını tam yerine getiremeyen bu venlerde ve bu venlere dökülen daha küçük çaplı damarlarda genişlemeler meydana gelir, bacaklarda gözle görülen mavi-yeşil solucanvari bir görünüm alır. Genişlemiş bu şişkin damarlara varis diyoruz. Geriye doğru kaçan kanın damarlarda oluşturduğu basınç artışı varis oluşumunun ana etkenidir.


Venöz yetmezliğin varisle ilişkisi nedir?
Bacaklarımızda hem derin hem yüzeyel toplardamarlar vardır. Her iki sistemde de yetmezlik olabileceği gibi genel olarak varis oluşumunda yüzeydeki toplardamarların yani safen toplardamarlarının kapaklarında sorun olması ve kanı kalbe etkili olarak taşıyamaması sonucu gelişir. Kan yıllar içinde bacaklarda birikir. Ağırlığı ile küçük toplardamarların genişlemesine yol açar. Genişleyen ve kıvrıntılı solucanvari bir hal alan bu damarlara varis diyoruz. Kanın bacaklarda yıllarca  birikimi dizaltında-ayak bileklerinde ödem yani şişlik oluşturur. Ve Buna bağlı olarak ayaklarda ağrı, yanma, yorgunluk, gece krampları gibi şikayetlerin oluşmasına yol açar. Yüzeysel venöz yetmezliğin kesin bir tedavisi vardır. Bu daha çok varis tedavisi diye bilinir. Varis tedavisinde biz asıl sorunu yani venöz yetmezliği tedavi ederiz. Böylece varisler de tamamen kaybolur ve tekrarlamaz. Bu tedavi yöntemleri lazer, radyofrekans, köpük tedavisi gibi yöntemlerdir.

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!