Varis neden tedavi edilmelidir?

Varis estetik bir problem olarak görülmemelidir. Şikayete yol açmasa bile, gözle görülür ciltten kabarık varisleri bulunan hastalarda, varis çorabı kullanımı gibi alınacak önlemler veya kullanılacak birtakım ilaçlar varisi tedavi etmez, sadece geçici rahatlama sağlar. Özellikle sıcak ortamlarda (hamam,sauna, kaplıca gibi) ve yaz mevsiminde varis şikayetleri belirgin artış gösterir.


Varis oluştuktan sonra tedavisiz iyileşme şansı yoktur, yavaş yavaş ilerleyerek önce bacakta ödem oluşumuna, ardından dolaşım bozukluğuna ve ciltte renk değişikliklerine, en sonunda da kapanmayan varis yaralarına sebep olabilir.


Hastaların kozmetik veya ağrı, yanma ve kramplar gibi şikayeti yoksa tedavi gerekmez. Ancak büyük varisler şikayet olmasa da tromboflebit, kanama ve iyileşmeyen ayak yaraları olması riski nedeniyle tedavi edilmelidir. Büyük varislerde aynı zamanda ana yüzeyel toplardamarda kapak yetmezliği de olduğundan bir hastalık olup tedavi edilmelidir.


Varislerde ağrı, yanma-sicaklık hissi, yorgunluk, ayak bileğinde şişlik gibi şikayetler oluşturuyorsa tedavisi ile hayat kalitesi son derece artar.

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!