Varis Tanısı Nasıl Konur?

Varislerinin çoğu çıplak gözle görülür ve kolaylıkla tanı konabilir. Ama bunların dışında daha derin yerleşimli varisler ve varislerin oluşumuna yol açan yüzeyel ana toplardamarın (safen) incelenmesi, venöz yetmezliğinin değerlendirilmesi ve tedavi için müdahale edilecek damarların haritasının çıkarılması için renkli doppler ultrasonografi yapılır. Varis tanısını doğru koymak (yani varisin neden olduğunu anlamak tedavide en önemli basamaktır.

Yanlış tanı, yanlış veya eksik tedaviyi getirir. Girişimsel radyoloji uzmanları aynı zamanda radyolog olduklarından hem renkli doppler ultrasonografi ile tanı koyar hem de tedavisini yaparlar. Tanının ve tedavinin aynı kişi tarafından yapılması tedavinin etkinliğini bariz bir şekilde artırır, tekrarlama riskini azaltır.


Detaylı bir renkli doppler ultrasonografi inceleme ile bacaklardaki normal ve sorunlu damarların haritası çıkarılır ve tedavi tamamen bu plan üzerine göre yapılır. 

 

Varis tanısı için yapılan bacak renkli Doppler ultrasonu mutlaka hasta ayaktayken yapılmalıdır. Hasta yatarken yapılan ultrason incelemesinin sonucu hatalı (eksik ya da yanlış) olabilir. 

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!