Varis Türleri Nelerdir?

 

Kılcal(spider) varisler:

Saç kılı inceliğinde, kırmızı-mor renkli ince örümcek ağı şeklinde olan varislerdir. Bu varis her yaşta görülebileceği gibi yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Kılcal varisler sıklıkla estetik kaygılar dışında şikayete neden olmayan varislerdir. Bunlar genişlemiş kılcal damarlardır. Kılcal varisler sıklıkla estetik kaygılar dışında şikayete neden olmayan varislerdir.kılcal varisler büyüyerek orta boy ya da büyük varise dönüşmezler. Bu varisler toplumda büyük varislerden çok daha yaygındır. Her 10 insanın 5-6’sınde görülür.


Kılcal varisi olan insanların önceliklerenkli doppler incelem ile venöz yetmezlik var mı yok mu araştırılması gerekir. Eğer venöz yetmezlik varsa öncelikle venöz yetmezlik sonra kılcal varis tedavi edilmelidir. Tüm diğer varis çeşitlerinde olduğu gibi kılcal varislerin de tedavisi mümkün. lazer veya radyofrekans uygulamaları kılcal varisleri yok etmeye yönelik tedavilerdir.

Retiküler(orta boy) varisler:
Çapları 2-4 mm, daha çok mor-yeşil renkte, hem kozmetik ve hem klinik şikayetlere neden olan varislerdir.. Daha çok kılcal varisler ile birlikte görülür. Tek tek ya da ağımsı yapılar şeklinde görülür. Kozmetik nedenlerle veya oluşturduğu yakınmalar nedeniyle tedavi gerektirebilir.


Tanısında, renkli Doppler ultrasonografi ile damarların seyri ve daha derin damarlar ile ilişkisi incelenir. Tedavisi, sıklıkla uygulanan köpük veya sıvı skleroterapi ile damarların kapatılması ve ortadan kaldırılmasıdır. tedavisi en kolay varis çeşididir. Tedavi sonrası tekrarlama riski çok azdır. 

 
Kalın Varisler(variköz venler):
Çapları 4 mm ve üzeri, yeşil renkte, klinik şikayetlerin ön planda olduğu ve tedavi edilmesi mutlak gerekli varislerdir. Büyük varislere bacak ana yüzeyel damarı olan safen toplardamarının kapak yetmezliği yol açar. bu damarın tedavisi, büyük varislerin de tamamen yok olmasını sağlar.

Büyük varislerde şikayetlere tolerans gelişimi ve şikayet olmaması durumu görülebilirse de, ilerleyen süreçte bacakta kapanmayan varis yaraları oluşması, tromboflebit (damar iltihabı) gibi nedenlerle tedavi edilmelidir.
Büyük varislerde şikayetleri azaltmak için varis çorabı ve varis ilaçları kullanılırsa da, kesin tedavisi lazer veya radyofrekans gibi tedavi yöntemleridir. Bu tedavi yöntemleri ile damarlar içeriden uygulanan yüksek enerji ile tahrip edilerek ortadan kaldırılır.

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!