Varise Bağlı Bacak Ağrılarını Nasıl Ayırt Ederiz?


Varise bağlı bacak ağrısı ve yanma gibi diğer şikayetler tedavi sonrası hemen her zaman kaybolur.

Varise bağlı en sık oluşan rahatsızlık bacak ağrısıdır. Her variste bacak ağrısı olmayabileceği gibi her bacak ağrısı varisten kaynaklanmaz. Bacak varisi olan kadınlar erkeklere göre daha sık ağrı görülür.
Bunun dışında hastaların varisi olabilir, ancak ağrısı varisten kaynaklanmayabilir. Kas iskelet sistemine veya atardamarlara ait ağrı olabilir.


Peki varis ağrısını nasıl ayırt ederiz?
Varise bağlı ağrılar genelde diz altı ağırlıklıdır. Sabahları az, günün ilerleyen saatlerinde artar. Özellikle yürümekle azalması diğer hastalıklardan ayırt edici önemli bir parametredir. Sadece ağrı değil eşlikçi şikayetlerle beraberdir; ayaklarda yanma-sıcaklık hissi, gece krampları gibi. Gece ayakları yükseltme ihtiyacı doğurur ve ayakları yükseltmek ayakları rahatlatır. Varis çorabı ile şikayetlerde azalma olur. Sıcak ortamlarda ağrı artar soğuklarda azalır.


Bu şikayetlerden bir veya birkaçı bulunan insanların varis problemi olabilir. Renkli doppler inceleme ile kolayca tanısı konabilir. Varise bağlı şikayetleri olan hastalara yönelik tedaviler yakınmaları azaltır veya tamamen ortadan kaldırır. Son teknolojik gelişmelerle birlikte varis tedavisi çok kolay ve sonuç alıcı tedaviler olup hastaların hayat konforunu belirgin artırır.

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!