Varisten Korunma Yöntemleri

 

Varisten korunma için neler yapılabilir?

Varisin oluşumunu engellemek mümkün olmasa da varisin ilerlemesini yavaşlatmak mümkündür.

Varisten korunmak için neler yapılabilir?


1.uzun süre ayakta hareketsiz ve oturur pozisyonda kalmayın. Mümkünse baldır adelelrinizi çalıştıracak egzersizler yapın. Varislere bağlı ağrılar ve ödem yürümekle rahatlar.baldır adeleleri toplardmarlar üzerine pompa etkisi yapar. Gaz pedalına basma gibi egzersizleri otururken de yapabilirisiniz.

2. vakit buldukça bol bol egzersiz yapın. En kolayı yürümek olmakla birlikte yüzme, bisiklet, koşma gibi bacak kaslarını çalıştıran tüm sporlar faydalıdır.


3. ayaklarınızdaki ödem ve şişlik spora rağmen devam ediyorsa bacaklarınızı yarım saat kadar kalp seviyesinin üzerine çıkacak şekilde yükseltin.


4. topuklu ayakkabı giymekten kaçının. Topuklu ayakkabılar adelelerinizin yeterince çalışmasını engeller.


5. kilo almak gibi karın içi basıncını artıran durumlardan kaçının.


6. gebelik sürecinde varis çorabı kullanımı ve hareketsizlikten kaçınmak faydalı olacaktır. Bayanlarda özellikle gebelik süreci ve doğumdan sonra varisler ortaya çıkar.


7. kaplıca ve sauna gibi sıcak ortamlardan kaçının. Sıcak ortamlar varise ait şikayetleri artırır. Soğuk ortamlar yakınmaları azaltır.


8. derin nefes egzersizleri yapın. Derin nefesle göğüs kafesinde negatif basınç oluşacağından bacaklardaki kanın kalbe akışı kolaylaşır.

Bu sayfa içeriğini beğendiniz mi? Sosyal medyada paylaşın!